Pili
Administrator
Dołączył: 16 Gru 2007
Posty: 334
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 9 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pon 20:15, 07 Sty 2008 Temat postu: Podręcznik Strzelca Wyborowego |
|
|
Odbywając przeszkolenie w Szkole Podchorążych Rezerwy w 2000r. trafiłem na bardzo ciekawy podręcznik: "Podręcznik Strzelca Wyborowego". Pewne jego fragmenty dają się zastosować w paintballu. Nie chcąc wypaczać myśli autora (autorów?) chciałbym zaprezentować jego fragmenty. Ponizej pierwszy fragment pochodzący z rozdziału VI "Prowadzenie ognia w walce".
Jurand Szweda
(...)
MASKOWANIE SIĘ STRZELCA WYBOROWEGO
Maskowaniem się nazywamy czynności wykonywane przez pojedynczych żołnierzy i poszczególne pododdziały w celu ukrycia własnych sił, środków i zamiarów i wprowadzenia nieprzyjaciela w błąd.
Strzelec wyborowy jest obowiązany znać zasady i sposoby maskowania się odpowiednio do zaistniałej sytuacji bojowej na polu walki.
W celu należytego zamaskowania się strzelec wyborowy powinien umiejętnie wykorzystywać:
- nierówności terenu, kanały, jamy, leje po pociskach, pagórki, kępy krzaków, wzgórza itp.;
- przedmioty terenowe: stosy gałęzi, duże kamienie, pnie, krzaki, ogrodzenia, gruzy i inne;
- miejsca, na które pada cień od przedmiotów terenowych;
- miejsca, które zabarwieniem są zbliżone do koloru ubrania;
- etatowe środki maskujące.
Zasady maskowania się na polu walki
1. Nie wykonywać niepotrzebnych ruchów po zamaskowaniu się, a w razie konieczności przesuwać się krótkimi i szybkimi skokami lub na odwrót - tak powoli, aby ruch nie był przez nieprzyjaciela zauważony.
2. Dokładnie dopasować i przymocować wszystkie przedmioty stanowiące uzbrojenie i oporządzenie, aby nie uderzały o siebie i nie błyszczały w słońcu.
3. Każdorazowo po wykonaniu skoku lub daniu dwóch-trzech strzałów odczołgać się w bok.
4. W odkrytym terenie poruszać się skrycie, wykorzystując wysoką trawę, pagórki, rowy itp., i unikać ruchów, które by mogły zwrócić uwagę nieprzyjaciela.
5. Przechodząc przez zarośla i skraje lasu ścinać małe gałęzie z liśćmi i wplatać je w umundurowanie.
6. Poruszać się po tej stronie drogi, która jest osadzona drzewami, krzakami, wzdłuż żywopłotów, ogrodzeń itp.
7. Wzniesienia obchodzić stokami, a na wzgórza i grzbiety wspinać się czołganiem.
8. Do miejscowości zamieszkanych i do pojedynczo stojących budynków podchodzić od strony ogrodów (sadów) albo z tej strony, z której są one ogrodzone płotem lub osłonięte żywopłotem.
9. W lesie nie poruszać się drogą, lecz w pewnej od niej odległości, a przesieki i polany pokonywać skokami lub czołganiem.
10. Wychodzić na skraj lasu ostrożnie, ukrywając się za pniami drzew lub w krzakach, a jeśli las jest rzadki, bez poszycia - wyczołgiwać się na skraj lasu.
11. W zbożu, wysokiej trawie, kamieniach i krzakach poruszać się powoli i bez szmeru, zwłaszcza zaś wtedy, gdy teren jest otwarty, a więc z daleka umożliwia obserwację.
12. W nocy w celu zmniejszenia hałasu nogi należy podnosić wyżej i stawiać jak najciszej, starając się poruszać po gruncie miękkim; unikać biegania.
13. Znalazłszy się w świetle reflektorów lub innych środków oświetlających natychmiast paść na ziemię, a z chwilą nastania ciemności wykonywać otrzymane zadanie.
14. W zimie nie wydeptywać nowych ścieżek.
15. Stanowiska ogniowe zajmować pod zaśnieżonymi krzakami i drzewami, w wchodząc na drzewo - nie otrząsać śniegu.
16. W zimie podczas kopania okopu wyrzuconą ziemię, a także zabrudzony śnieg zasypywać czystym śniegiem.
Oprócz wyżej wymienionych zasad maskowania się należy pamiętać, że nie ma uniwersalnej maski, to jest takiej, która by ukrywała strzelca wszędzie i w każdym wypadku. Biały kombinezon, niewidoczny na śniegu, staje się widoczny na tle zieleni z odległości kilometra; ukrycie, które doskonale maskuje strzelca rano, może stać się dla niego grobem w południe.
Post został pochwalony 0 razy
|
|